Home » ŽIVOT VE VĚZENÍ » POŠTA A BALÍKY » Pošta a balíky

Pošta a balíky

post-box-239714_1920Pište často, pište všichni, pište o všem

Psát mu můžete, jak často chcete. Dopisy posílejte obyčejně. Počítejte s tím, že všechny dopisy jsou před předáním přečtenyvězeňskou službou.
Do dopisů je dobré občas přidat přidat známky a obálky. Nečekejte, že si všichni pamatují adresy všech, kdo jim napíšou, takže pokud chcete odpověď, vložte do dopisu ofrankovanou obálku se zpětnou adresou.

Balíčky do 1 kg můžete posílat denně

Důležité je, aby zásilka nebyla těžší než 1 kg – takový balíček mu předají denně. Všechny balíčky jsou prohlíženy a obsah do detailu kontrolován.

Pokud budete posílat balíček s časopisy, pošlete jej doporučeně za 54 Kč. Vyhněte se pánským časopisům, protože ty nebudou předány.

Poslat se dají knihy, vytištěné příběhy z internetu, komixy, křížovky, sudoku a jiné prostředky k ukrácení dlouhé chvíle.
Pozor, v těchto balíčcích nesmí být jídlo ani tabák!

Jednou za půl roku 5 kg jídla nebo tabáku

Jednou za půl roku má vězeň nárok na balíček s jídlem. Ten může vážit maximálně 5 kg. V balíčku musí být pouze nové – koupené a originál zabalené věci. Nic, co by bylo již otevřené, neprojde kontrolou. A počítejte s tím, že se bude dělit s ostatními vězni o obsah balíku… Vězni s obsahem balíčku obchodují, takže není ani divné, když si nechají poslat ve velkém balíku jenom tabák. Ten musí být okolkovaný, jinak mu ho vězeňská služba zabaví.

K dopisům ještě jedna důležitá věc

…je dobré psát o všem a všichni, ale važte slova. Lidé za mřížemi jsou přecitlivělí k tomu, co se děje doma, často se jim povede překroutit smysl napsaného (často se nudí, nad vším, co napíšete přemýšlí). Může dojít k nedorozumění a tím i následným problémům za mřížemi. Člověk se může začít náhle chovat jinak (jako šelma, která nemůže z klece a ze sebe ven…zvyšuje se v něm napětí, začne pracovat fantazie, díky nepochopení se může začít chovat nevyzpytatelně).

Pokud je třeba člověku na druhé straně oznámit něco nepříjemného, obtížného…vážná nemoc, smrt, rozchod a pod., je dobré předem zavolat buď jeho vychovateli nebo sociální pracovnici a domluvit se s nimi o postupu. Zaměstnanci vězeňské správy mají možnost domluvit pro vězně konzultaci psychologa, umístit ho v krizové cele, kde může rozdýchat špatnou zprávu, nebo jej na to připravit a předejít tak nečekanému (agresivní chování vůči sobě samotnému, vůči ostatním, plánování útěku, sebevražda…).

 

Comments are closed.